Aan de Plataanstraat in Leeuwarden openen zorginstelling Alliade en SO Fryslân deze zomer een nieuw en duurzaam centrum voor kinderen en jongeren die extra ondersteuning nodig hebben. De nieuwbouw brengt Kinderdagcentrum De Vlieger en basisschool voor speciaal onderwijs SO It Twalûk samen onder één dak. Het gebouw is tot in detail afgestemd op de verschillende functies en gebruikers, met veel aandacht voor comfort, veiligheid en beleving.
Waar de school nood heeft aan een prikkelarme en geborgen leeromgeving, vraagt het kinderdagcentrum om een beschermde en teruggetrokken setting voor behandeling, begeleiding en verzorging. Tegelijk speelde daglicht een cruciale rol in het ontwerp. De slanke Max Light kozijnserie van Aliplast Aluminium Systems draagt hier bij aan een maximale transparantie en een aangename lichtinval.
Architectuur en systeemkeuze
Het ontwerp voor het nieuwe centrum is van de hand van De Unie Architecten. Hesco Bouw stond in voor de uitvoering. Voor de aluminium kozijnen werd Slump-Fictorie betrokken. Aanvankelijk was de Star75 serie van Aliplast Aluminium Systems voorgeschreven, een oplossing met sterke prestaties op het vlak van thermische en akoestische isolatie. Met onder andere een Uw-waarde van 0,94 W/m²K, een luchtdichtheidsklasse 4 en inbraakklasse RC2/RC3 voldoet deze serie moeiteloos aan hoge technische eisen.
Omdat zowel architect als opdrachtgever veel belang hechtten aan een maximale daglichttoetreding, werd in overleg gekozen voor een alternatief. Op advies van Aliplast Aluminium Systems werd overgestapt naar de Max Light serie, die speciaal ontwikkeld is voor projecten waar grote glasoppervlakken en slanke zichtlijnen centraal staan.
Esthetische vrijheid en technische prestaties
De Max Light serie combineert een minimalistisch, volledig vlak design met hoogwaardige prestaties op het vlak van isolatie en comfort. Binnen de reeks beschikken architecten over grote vormvrijheid, zowel in stijl als in kleurgebruik. Ook thermisch biedt het systeem sterke prestaties, met Uw-waarden tot 0,97 W/m²K.
Een bijkomend voordeel is de hoge brandwerendheid van het systeem. Zo werden met een Max Light Modern draaikiepraam van 1.000 x 2.000 mm onder andere EI30- en EW60-classificaties behaald. Hierdoor kunnen volledige projecten binnen één uniform raamconcept worden uitgewerkt. De profielen beschikken bovendien over een Cradle-to-Cradle certificaat, wat aansluit bij de duurzame ambities van het project.
Bicolor afwerking en verfijnde details
In totaal werd in Leeuwarden circa 500 m² aan Max Light Modern ramen toegepast, in combinatie met HR++ beglazing. Op vraag van de architect is gekozen voor bicolor kozijnen. De binnenzijde is afgewerkt in RAL9002 M, een matte grijswitte tint met een glansgraad van 30 procent. Aan de buitenzijde zorgt RAL7002 M, een olijfgrijze kleur, voor een rustige en natuurlijke inpassing in de omgeving.
De ramen zijn voorzien van verborgen beslag, waardoor scharnieren onzichtbaar blijven en het strakke karakter van het systeem volledig tot zijn recht komt. Om de esthetiek verder door te trekken, werd het beslag op kleur geleverd, afgestemd op zowel de binnen- als buitenzijde van de kozijnen en uitgevoerd in een matte fijnstructuur.


